Odbiór mieszkania z rynku wtórnego – na co uważać?
Zakup wymarzonej nieruchomości to dla wielu osób emocjonalne przeżycie. Wydaje się, że po dopełnieniu formalności związanych z kredytem hipotecznym i wyborem mieszkania, wszystkie decydujące kroki mamy już za sobą. Przed nami wciąż jednak pozostaje wyzwanie, jakim jest odbiór mieszkania. Co sprawdzić podczas tej czynności? Na to i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Co sprawdzić przy odbiorze mieszkania?
Odbiór mieszkania z rynku wtórnego może wymagać od nabywcy zachowania szczególnej uwagi. Fakt, że mieszkanie było już wcześniej używane, sprzyja powstawaniu nieoczywistych usterek, które lepiej zawczasu wykryć i omówić z poprzednim właścicielem. Co sprawdzać przy odbiorze mieszkania? Zanim nastąpi przekazanie kluczy do mieszkania, koniecznie upewnij się, że:
- Wymiary pomieszczeń, w tym także garażu i piwnicy zgadzają się ze wskazanymi w umowie;
- Podłoga i ściany są równe;
- Drzwi i okna bezproblemowo otwierają się i zamykają;
- W każdym gniazdku elektrycznym rzeczywiście znajduje się prąd a cała instalacja jest wolna od spięć;
- Wszystkie grzejniki są odpowiednio zainstalowane i pozwalają na regulację ciepła za pomocą głowic termostatycznych;
- Dostępne dopływy i odpływy wody spełniają swoją funkcję;
- Balustrada na balkonie jest dobrze zamocowana;
- Elementy wyposażenia, które były właściciel za dopłatą pozostawia w mieszkaniu są w dobrym stanie.
W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego niemniej ważny jest jego stan prawny. By go sprawdzić, musimy przejrzeć księgę wieczystą przypisaną do nieruchomości. Dowiemy się z niej, czy mieszkanie nie jest na przykład obciążone hipoteką lub prawem dożywocia przysługującym innej osobie albo, czy sprzedający nie zataił przed nami istnienia drugiego współwłaściciela.
Jak przygotować się do odbioru mieszkania?
Wyniki wszystkich powyższych sprawdzeń zostaną zawarte w dokumencie, jakim jest protokół odbioru mieszkania. Rynek wtórny może się wydawać najeżony pułapkami na niedoświadczonych nabywców, ale jeśli zadbasz o spisanie skrupulatnego i rzetelnego protokołu, nie musisz obawiać się strat i oszustw. Zadbaj o to, by odbiór mieszkania miał miejsce w ciągu dnia, ponieważ w świetle dziennym dużo szybciej dostrzeżesz ewentualne wady rzeczy. Poza tym nie zapomnij zabrać ze sobą następujących przedmiotów:
- Projektu mieszkania, który powinien dokładnie odzwierciedlać rozmieszczenie gniazdek elektrycznych, włączników światła, podłączeń wody i gazu;
- Miarki do zmierzenia rzeczywistej powierzchni pokoi;
- Poziomicy oraz kątownika, które pomoże Ci sprawdzić równość ścian i podłogi;
- Próbnika prądu oraz żarówki, które posłużą Ci do wykrycia ewentualnych awarii w instalacji elektrycznej;
- Aparatu fotograficznego, by w przypadku sporu z poprzednim właścicielem mieć niezbite dowody zastanych na miejscu usterek;
- Notatnika i długopisu, by nie pogubić się we wszystkich sporządzanych pomiarach.
Odbiór mieszkania z rynku wtórnego – samemu czy ze specjalistą?
Jak widzisz, kupno mieszkania na rynku wtórnym może wiązać się ze skomplikowanym odbiorem nieruchomości. Z tego względu wiele osób zabezpiecza się poprzez stawienie się w terminie odbioru wraz ze specjalistą z zakresu budownictwa. W ten sposób mogą nieco rozluźnić się w tej emocjonalnej chwili i nie martwić się, że ich wiedza okaże się niewystarczająca. W roli fachowca dobrze sprawdzi się inspektor nadzoru budowlanego lub doświadczony pośrednik nieruchomości.
Odbiór mieszkania we Wrocławiu
Wtórny rynek nieruchomości w stolicy Dolnego Śląska ma się świetnie. Jeśli w najbliższym czasie odbierasz mieszkanie we Wrocławiu, upewnij się, że jesteś odpowiednio przygotowany do tej czynności bądź skorzystaj z pomocy specjalisty z naszego biura. Pracownicy N-Home Nieruchomości świetnie orientują się w aktualnych trendach i mają duże doświadczenie na lokalnym rynku. Z ich wsparciem z pewnością wychwycisz wszelkie usterki i wynegocjujesz satysfakcjonującą cenę.