Co sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego?
Zakup mieszkania z rynku wtórnego może być zarówno świetnym rozwiązaniem, jak i całkowitą porażką. Wszystko zależy od tego, jak się przygotujesz zarówno pod kątem sprawdzenia najważniejszych aspektów, jak i z zakresu najczęstszych pułapek, jakie mogą czyhać na Ciebie w Twoim „nowym” mieszkaniu. Czy warto korzystać z pomocy pośrednika?
Co sprawdzić przed kupnem mieszkania?
- Sprawdź stan techniczny
Instalacja elektryczna, centralne ogrzewanie, instalacja gazowa, wodno-sanitarna oraz ogólny stan techniczny budynku to jedna z pierwszych rzeczy do sprawdzenia. Jeśli w mieszkaniu pozostają meble, sprawdź stan ich zużycia – mogą one nie nadawać się do dalszego użytkowania, co oznacza dodatkowe koszty wyposażenia. Zwróć uwagę na ściany, sufit, podłogi – czy nie pojawiają się spękania, czy nie widać grzyba, czy posadzka nie uległa wypaczeniu?
- Porozmawiaj z zarządcą
Są rzeczy, o których sprzedawca raczej Cię nie poinformuje. Dlatego też jedną z odpowiedzi na pytanie, co trzeba sprawdzić przed kupnem mieszkania, jest właśnie rozmowa z zarządcą nieruchomości. Jeśli blok ma swoje lata, można spodziewać się w nadchodzącym czasie remontów, co przełoży się na podwyżki czynszu.
- Poproś o wgląd do ostatnich rachunków
Jeśli chcesz precyzyjnie policzyć, ile będzie Cię kosztowało bieżące utrzymanie mieszkania, poproś o przedstawienie ostatnich rachunków za media – najlepiej, jeśli będą to rachunki za sezon letni i zimowy. Oczywiście nie są to całkowite wyznaczniki – w przypadku niektórych mediów wysokość opłat zależy np. od ilości osób w mieszkaniu (opłata za śmieci), a także od sposobu ich wykorzystywania (oszczędzanie prądu, wody), dlatego też możesz wdrożyć rozwiązania, dzięki którym Twoje rachunki będą niższe.
- Upewnij się, że sprzedający nie zalega z opłatami
W tym celu przedstawia się m.in. uzyskiwane u zarządcy zaświadczenie o niezaleganiu z czynszem. To jednak nie wszystko. Jeśli lokal był placówką działalności gospodarczej, również warto sprawdzić, czy właściciel lokalu nie ma zaległości również w tym zakresie. Sprawdź także IV dział Ksiąg Wieczystych – są tam informacje o ewentualnym obciążeniu hipoteką.
Mieszkanie z rynku wtórnego – co sprawdzić?
Zagadnienia prawne
- Upewnij się, że sprzedający ma prawo do zarządzania nieruchomością i że nie ma innych osób, które mogłyby rościć sobie ewentualne prawa do mieszkania – zaoszczędzisz sobie w ten sposób sporów cywilnych i sądowych. W tym celu sprawdź akt notarialny mieszkania i inne dokumenty potwierdzające własność.
- Zapoznaj się z wypisem z księgi wieczystej. Od 2014 roku możesz to zrobić również przez internet – wystarczy podać numer księgi, przy czym jednak często zdarza się, że w przypadku starszych budynków informacje mogą być nieuzupełnione.
- Sprawdź zaświadczenie potwierdzające, że mieszkanie nie jest zadłużone.
- Uzyskaj zaświadczenie potwierdzające, że lokum nie znajduje się w środkach trwałych działalności gospodarczej.
- Poproś także o zaświadczenie, według którego lokal nie jest obciążony prawem dożywocia (zapewnieniem dożywotniego utrzymania w zamian za przekazanie praw do nieruchomości).
- Dopilnuj, aby właściciel przedstawił na piśmie zobowiązanie do wymeldowania wszystkich lokatorów do dnia sprzedaży.
- Zyskaj potwierdzenie, że żadna z części lokalu nie jest wynajmowana osobom trzecim.
- Sprawdź plany zagospodarowania przestrzennego – dowiesz się w ten sposób o tym, czego nie powie Ci sprzedawca, np. plany wybudowania obwodnicy, nowych skrzyżowań, plany budowy metra, zakładów przemysłowych i innych obiektów, których bliskość może być uciążliwa na co dzień.
Sprawdzanie mieszkania przed kupnem – jakie pułapki na Ciebie czyhają?
Najczęstsze kłopoty dotyczą nierzetelnego sprzedawcy, dlatego właśnie tak ważne jest dokładne sprawdzenie aspektów związanych z mieszkaniem – nie wszyscy sprzedawcy nieruchomości dbają o nasz interes i udzielają prawdziwych informacji.
Kolejnym, dość popularnym kłopotem jest niespodziewany lokator. Może to być czasem osoba w ogóle nieuprzedzona o sprzedaży lokalu! Aby uniknąć takich sytuacji, dokładnie sprawdzaj, kto jeszcze tu mieszka – na stałe lub tymczasowo.
Ukryte koszty zakupu. Niektórzy kupują mieszkanie z drugiej ręki, by zaoszczędzić. Tymczasem okazuje się dosyć często, że po doliczeniu wszystkich pozostałych wydatków w postaci opłat notarialnych, remontów, zakupu wyposażenia, a nawet kosztów utrzymania, większą oszczędnością byłoby zakupienie mieszkania od dewelopera.
Pomoc pośrednika – czy warto?
Na pytanie o to, jak sprawdzić mieszkanie przed kupnem, pada mnóstwo odpowiedzi i prawdę mówiąc, samodzielne sprawdzenie wszystkich kwestii jest czasochłonne i niekiedy dosyć trudne, dlatego też warto zaangażować do pomocy pośrednika.
Nie wszyscy są przekonani do tego typu rozwiązań, lecz czasem bywa tak, że interesujesz się kilkoma nieruchomościami jednocześnie, a sprawdzenie wszystkich zabierze mnóstwo czasu.
Pośrednicy mają bogate doświadczenie, dzięki któremu wiedzą, jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego – szybko i sprawnie radzą sobie ze zdobywaniem niezbędnych informacji, a także pomagają w wynegocjowaniu korzystnej ceny zakupu lokalu. Ze swojej strony oferujemy pomoc zaufanych pośredników z wieloletnim stażem na rynku nieruchomości.